تبلیغات
دوست همه - بی وزنی
دوست همه
رضایت شما همیشه هدف مابوده واست وخواهدبود

بازدید : مرتبه
تاریخ : یکشنبه 8 خرداد 1390

تجربه بی وزنی با پرواز «گرانش صفر»

اگر می خواهید برگرانش زمین غلبه كرده و همانند فضانوردان درهوا معلق بمانید، لازم نیست هزینه های سنگین یك سفر فضایی تفریحی را تقبل كنید، بلكه می توانید باخرید بلیت هواپیماهایی كه پروازهای «گرانش صفر» را انجام می دهند در شرایطی مشابه آنچه فضانوردان تجربه می كنند قرار بگیرید.


اگر می خواهید برگرانش زمین غلبه كرده و همانند فضانوردان درهوا معلق بمانید، لازم نیست هزینه های سنگین یك سفر فضایی تفریحی را تقبل كنید، بلكه می توانید باخرید بلیت هواپیماهایی كه پروازهای «گرانش صفر» را انجام می دهند در شرایطی مشابه آنچه فضانوردان تجربه می كنند قرار بگیرید.

فضانوردان پیش از اعزام به فضا باید تحت آزمایشات بسیار سختی قرار گیرند تا از نظر جسمی برای قرار گرفتن در شرایط سخت سفر فضایی آماده شوند. آنها برای تمرینات آماده سازی از دستگاه هایی استفاده می كنند كه شرایط موجود در سفینه های فضایی از جمله بی وزنی را شبیه سازی می كند. امروزه تعدادی از این دستگاه ها با اندكی تغییرات برای هدف كاملاً متفاوتی ساخته می شود. این وسایل فقط برای تفریح مردم عادی آماده سازی شده اند.

تقریباً هر فرد آرزو دارد كه لحظاتی مانندفضانوردان در هوا غوطه ور باشد. به همین علت دستگاه شبیه سازی كه بیش از همه مورد استقبال عموم واقع شده است، هواپیمایی است كه در حین پرواز شرایط بی وزنی را برای مسافران فراهم می آورد. اما چگونه می توان با وجود گرانش زمین، شرایط بی وزنی را به وجود آورد در واقع شرایط بی وزنی در حین سقوط آزاد حاصل می شود. با وجود این كه عبارت معادل شرایط بی وزنی، «گرانش صفر» است اما بدین معنی نیست كه گرانش به طور كامل از بین رفته است. این وضعیت در دو حالت به وجود می آید: زمانی كه جسم در حین حركت در یك مدار در فضا سقوط آزاد می كند و هنگامی كه جسم درون هواپیما قرار دارد كه در یك مسیر سهمی گون خاص پرواز می كند.

شرایط بی وزنی زمانی به وجود می آید كه برآیند تمام نیروهای وارد بر جسم صفر باشد.

در حالت عادی، گرانش زمین شتابی رو به پائین به افراد وارد می كند و به همین خاطر همه اشیا روی زمین باقی می مانند. حال اگر در وضعیتی خاص، مثل هواپیمایی كه در مسیر سهمی گون حركت می كند، به افراد شتاب دیگری وارد شود به طوری كه اثر گرانش زمین را خنثی كند، افراد در شرایط بی وزنی قرار می گیرند.

برای آن كه مسافران هواپیما بتوانند شرایط بی وزنی را تجربه كنند هواپیما باید ابتدا با سرعتی خاص در ارتفاعی مشخص، تحت زاویه ۴۵ درجه به طرف بالا پرواز كند. سپس مدتی مسیر مستقیم را بپیماید و بعد از آن تحت زاویه ۴۵ درجه به طرف پائین پرواز كند. در یك مسیر پرواز سهمی گون اینچنینی فقط نیروی وارد شده به هواپیما، گرانش زمین و سرعت افقی هواپیما است كه نیروی گریز از مركز را ایجاد می كند.

در حین پرواز هواپیما رو به بالا، برآیند نیروهای ناشی از شتاب گرانش زمین و شتاب هواپیما به گونه ای است كه نیروی روبه پائینی كه به مسافران وارد می شود ۱ /۸ برابر گرانش زمین در حالت عادی است و افراد بطور موقت خود را تقریباً دو برابر سنگین تراحساس می كنند.

زمانی كه هواپیما به قله مسیر سهمی گون پرواز می رسد و به صورت افقی پرواز می كند، نیروی گریز ازمركز تقریباً با نیروی گرانش برابر شده و آن را خنثی می كند در چنین حالتی مسافران هواپیما حالت بی وزنی را تجربه می كنند ودرهوا معلق می شوند. مدت زمان این بخش از پرواز ۳۰ ثانیه است. زمانی كه هواپیما رو به پائین پرواز می كند، نیروی وارد شده به طرف پائین به افراد دوباره به حدود ۱ /۸ گرانش زمین می رسد. درهر پرواز تفریحی، هواپیما ۱۵ بار مسیر سهمی شكل را می پیماید و در نتیجه مسافران حدود هفت تا هشت دقیقه شرایط بی وزنی را تجربه می كنند.

هواپیمای در نظر گرفته شده برای این پروازها بوئینگ ۲۰۰ ۷۲۷ است كه طراحی آن به گونه ای است كه صندلی مسافران در قسمت انتهایی هواپیما قرار دارد و درقسمت میانی و جلوی هواپیما سالن بزرگ و خالی ای وجود دارد كه مسافران می توانند در آن به راحتی درهوا غوطه ور شوند.

مسافران هواپیما، بعد از خرید بلیت ۳هزار و ۵۰۰ دلاری این سفر تفریحی، تحت معاینات پزشكی قرار می گیرند واگر مشكل جسمی خاصی نداشتند، می توانند وارد هواپیما شوند. بعد از صرف یك غذای سبك، نمایش فیلم ویدئویی آموزشی و جلسه پرسش و پاسخ، افراد برای پرواز آماده می شوند. مسافران همانند پرواز های عادی در صندلی می نشینند و كمربند های خود را می بندند، زمانی كه هواپیما به ارتفاع مناسب رسید مسافران كمربندها را باز كرده و به قسمت سالن می روند و روی زمین دراز می كشند.

هنگامی كه هواپیما به قله مسیر سهمی گون پرواز نزدیك می شود، نیروی روبه پائین كه به افراد وارد می شود به تدریج كم می شود. زمانی كه این نیرو به حد گرانش مریخ و ماه می رسد، خدمه آن را به مسافران اعلام می كنند. درنقطه گرانش صفر مسافران درهوامعلق می شوند و بعد از مدتی خدمه از آنان می خواهند كه در وضعیتی قرار بگیرند كه پاهایشان رو به زمین باشد. زمانی كه نیروی روبه پائین زیاد تر شد و مسافران از حالت بی وزنی خارج شدند، دوباره روی كف سالن دراز می كشند تا برای مسیر سهمی شكل بعدی آماده شوند.

جالب است بدانید كه مردم به این هواپیما لقب «ستاره دنباله دار تهوع» را داده اند زیرا بسیاری از مسافران در طول سفر دچار سرگیجه و حالت تهوع می شوند.ارسال توسط امید قادری
آرشیو مطالب
نظر سنجی
ضعف وبلاگ من به نظر شماچه بوده است؟


پیوند های روزانه
امکانات جانبی
blogskin

شارژ ایرانسل

دانلود

دانلود

قالب وبلاگ

اخبار سینما

خرید پستی

شادشاپ

فروشگاه اینترنتی ایران آرنا